پیش اگاهی و مبارزه فرهنگی با ویرانی و تهدید محیط زیست

نوشهر نیوز- پژوهشگر مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران ـ ایستگاه نوشهر گفت : هیاتی مركب از نمایندگان نهاد ریاست جمهوری ، وزارت جهاد كشاورزی ، استانداری مازندران و بندر نوشهر ، پس از بازدید از باغ گیاه‌شناسی نوشهر ، مساله عبور جاده بندر از این باغ را بررسی كرد. یوسف گرجی بحری افزود : در مذاكرات صورت گرفته ، ارزش و اهمیت علمی و حتی تفرجی باغ گیاه‌شناسی نوشهر برای این هیات تشریح شد.

وی با بیان این‌كه همگان با ساخت جاده اختصاصی بندر نوشهر موافقند ، اظهار داشت : اختلاف اصلی بر سر مسیر این جاده است كه ما اصرار داریم لزومی ندارد از داخل باغ بگذرد و این مجموعه باارزش را تخریب كند.

گرجی بحری تاكید كرد : بنا بود این هیات تا امروز ، دوشنبه ، نظر نهایی خود را اعلام كند ولی هنوز موضع رسمی خود را منتشر نكرده است.

پژوهشگر مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران ـ ایستگاه نوشهر تصریح كرد : مسلم است كه وزارت جهاد كشاورزی با عبور جاده از باغ گیاه‌شناسی مخالف است و بدون موافقت نماینده سازمان تحقیقات و آموزش وزارت جهاد كشاورزی (تات) كه در این هیات نیز حضور داشت ، مجوز قانونی برای احداث جاده صادر نمی‌شود.

وی افزود : راه منطقی كه از چند سال قبل اعلام می‌كردیم ، این است كه جاده اختصاصی بندر نوشهر ، خارج از محوطه باغ احداث شود و زمین و امكانات لازم نیز برای این كار موجود است.

جاده اختصاصی بندر نوشهر كه برای سهولت تردد تریلرهای بندر در نظر گرفته شده است به طول تقریبی یك و نیم كیلومتر و عرض 35 متر ، كمربندی نوشهر را به بندر وصل می‌كند كه در صورت ساخت، بخش زیادی از آن از باغ گیاه‌شناسی می‌گذرد.

باغ گیاه‌شناسی نوشهر در سال 1333 احداث شد و برخی از گونه‌های درختی وارد شده به ایران ، نخستین بار در این باغ كاشته شد.

این باغ ، از نظر وسعت و قدمت ، دومین باغ گیاه‌شناسی كشور محسوب می‌شود.

همچنین هرباریوم این باغ با داشتن ‎ 15هزار نمونه گیاهی ، كه از ارتفاعات دماوند تا شبه جزیره میانكاله جمع‌آوری شده است ، بزرگ‌ترین هرباریوم شمال و یكی از مهم‌ترین منابع گیاه‌شناسی كشور است./ایرنا

+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۳ اسفند۱۳۹۰ساعت 11:17  توسط مازندرانی ها  |